Sweet Water, Marengo Academy teams in first ASWA polls of season
ASWA SOFTBALL RANKING
CLASS 7A
- Baker (12-2)
- Hoover (17-3)
- Sparkman (18-6-1)
- James Clemens (18-4)
- Spain Park (13-6)
- Tuscaloosa County (13-6-1)
- Buckhorn (18-7-1)
- Oak Mountain (11-4)
- Hewitt-Trussville (13-5-1)
- Thompson (13-8)
Others nominated: Central-Phenix City (8-8-1), Huntsville (11-9-1), Mary Montgomery (10-9), Vestavia Hills (7-8).
CLASS 6A
- Southside-Gadsden (7-3)
- Gardendale (19-3-1)
- Chelsea (13-3)
- Oxford (10-3)
- Pell City (18-3)
- Florence (9-1)
- Athens (8-5-1)
- Daphne (7-5)
- Hartselle (5-6)
- Arab (8-6)
Others nominated: Cullman (5-6), Hillcrest-Tuscaloosa (6-9-1), Hueytown (7-10), Scottsboro (9-7), Walker (8-5), Wetumpka (13-12).
CLASS 5A
- Rehobeth (23-1)
- Springville (12-4-1)
- Hayden (6-3)
- Faith Academy (6-1)
- Alexandria (9-2)
- Marbury (14-4-1)
- Alabama Christian (12-8)
- Beauregard (18-4)
- Etowah (10-7)
- Moody (7-5)
Others nominated: Corner (9-6), Demopolis (10-3), East Limestone (7-6), Eufaula (10-7), Helena (7-6), Lawrence County (10-9-1), Lincoln (16-6).
CLASS 4A
- Curry (11-0)
- Westminster Christian (19-4)
- Northside (21-2)
- LAMP (18-2)
- Cleburne County (15-2)
- Clarke County (6-3)
- Handley (16-8)
- Cordova (7-3)
- West Blocton (10-6)
- Headland (10-10)
Others nominated: Elmore County (7-9), Holtville (8-9), North Jackson (9-9), Oneonta (5-4), Rogers (10-4), Thomasville (9-7), UMS-Wright (12-6).
CLASS 3A
- Hale County (9-4-1)
- Prattville Christian (26-3)
- Pisgah (9-4)
- Colbert Heights (5-0)
- West Morgan (12-7)
- Pleasant Valley (14-3)
- Gordo (14-4-1)
- Plainview (8-2)
- Slocomb (15-3)
- American Christian (8-7-1)
Others nominated: Dale County (10-5), Madison Academy (6-5), Oakman (8-8), Opp (4-2), Piedmont (11-5), Sand Rock (9-4).
CLASS 2A
- Sumiton Christian (10-1)
- Hatton (10-7)
- Ider (9-3)
- Leroy (18-4)
- Mobile Christian (5-4)
- G.W. Long (9-3)
- Collinsville (13-6)
- Sweet Water (10-7)
- Tharptown (8-3)
- New Brockton (7-3)
Others nominated: Cold Springs (7-2), Fyffe (4-6), Goshen (6-4).
CLASS 1A
- Brantley (11-3)
- Spring Garden (4-3)
- Coosa Christian (9-5)
- Marion County (9-2)
- Skyline (8-9)
- Pleasant Home (7-5)
- Kinston (6-9)
- Decatur Heritage (2-4)
- Appalachian (11-8)
- Lynn (7-7)
Others nominated: Berry (6-4), Jefferson Christian (3-1), Ragland (6-6).
AISA
- Glenwood (22-3)
- Macon-East (20-4)
- Edgewood (14-6)
- Pickens Academy (9-1)
- Patrician Academy (9-3)
- Clarke Prep (8-3)
- Marengo Academy (7-3)
- Pike Liberal Arts NA
- Abbeville Christian (17-11)
- Bessemer Academy (10-8)
Others nominated: Lee-Scott (7-10-1).
ASWA BASEBALL RANKINGS
CLASS 7A
- Sparkman (13-3)
- Vestavia Hills (15-1)
- Auburn (14-3)
- Hoover (11-8)
- Bob Jones (17-6)
- Huntsville (8-8)
- McGill-Toolen (11-2)
- Mountain Brook (9-3)
- Central-Phenix City (12-7)
- Smiths Station (12-7)
Others nominated: Baker (6-6), Fairhope (6-4), Theodore (8-9).
CLASS 6A
- Florence (17-4)
- Hartselle (15-7)
- Decatur (19-4)
- Cullman (15-4)
- Muscle Shoals (13-1)
- Spanish Fort (9-5)
- Opelika (11-9)
- Hillcrest-Tuscaloosa (12-4)
- Northview (15-4)
- Oxford (12-3)
Others nominated: Brookwood (6-0), Benjamin Russell (11-3), Chilton County (9-5), Gardendale (10-6), Hueytown (10-3), Northridge (8-6), Pell City (8-4), Russell County (12-9), Saraland (7-8), Scottsboro (13-7).
CLASS 5A
- Russellville (14-1)
- Charles Henderson (15-1)
- Helena (12-6)
- Faith Academy (13-3)
- St. Paul’s (9-1)
- Tallassee (12-4)
- Rehobeth (14-3)
- Guntersville (13-2)
- Alexandria (6-4)
- Alabama Christian (11-5)
Others nominated: East Limestone (10-4), Etowah (10-6), Jemison (14-5), Madison County (10-5), Randolph (17-1).
CLASS 4A
- UMS-Wright (9-5)
- St. James (9-3)
- Deshler (10-2)
- Trinity (8-6)
- Brooks (4-7)
- Oneonta (7-4)
- Jacksonville (8-2)
- Headland (9-6)
- Hokes Bluff (10-2)
- Haleyville (7-4)
Others nominated: Holtville (10-5), North Jackson (7-5), Sardis (11-5), Sipsey Valley (4-3).
Class 3A
- American Christian (9-2)
- Bayside Academy (10-1)
- Geneva (7-5)
- Colbert Heights (11-0)
- Madison Academy (11-5)
- Ohatchee (6-3)
- Winston County (5-2)
- New Hope (7-4)
- Pisgah (7-1)
- T.R. Miller (6-2)
Others nominated: Colbert County (5-3), Hale County (5-3), Hanceville (6-6), Opp (7-4), Piedmont (6-4), Westbrook Christian (6-6), Wicksburg (8-5)
Class 2A
- Mobile Christian (8-3)
- Fayetteville (16-2)
- Houston Academy (15-5)
- Mars Hill Bible (6-4)
- G.W. Long (12-5)
- Sweet Water (10-4)
- St. Luke’s (7-4)
- Fyffe (6-4)
- Providence Christian (14-5)
- Highland Home (9-2)
Others nominated: Cleveland (4-5), Collinsville (6-5), Red Bay (8-5), Thorsby (8-7)
CLASS 1A
- Decatur Heritage (7-2)
- Athens Bible (10-2)
- Shoals Christian (2-8)
- Brantley (11-2)
- Coosa Christian (13-1)
- Maplesville (10-2)
- Lynn (7-1)
- J.U. Blacksher (7-7)
- Vina (8-1)
- Cedar Bluff (5-8)
Others nominated: Covenant Christian (3-0), Gaylesville (7-6), Hackleburg (7-5), Isabella (4-4-1).
AISA
- Glenwood (16-0)
- Edgewood (18-3)
- Autauga Academy (16-5)
- Monroe Academy (16-4)
- Marengo Academy (9-1)
- Abbeville Christian (19-7)
- Northside Methodist (16-6)
- Tuscaloosa Academy (8-10)
- Clarke Prep (7-4-1)
- Macon-East (14-6)
Others nominated: Cornerstone Christian (10-5), Jackson Academy (11-8), Pickens Academy (6-1)